• CZ
  • EN
  • DE

O slévárně

 

V roce 1883 byla ve městě Zábřeh (na Moravě) založena kotlárna Eduarda Ledera, kam také patřila zámečnická dílna, slévárna a strojírna. Před první světovou válkou měla kolem 100 zaměstnanců a orientovala se především na výrobu papírenských strojů. Počátkem roku 1927 firmu Leder (a Pohl) odkoupila firma s převahou švédského kapitálu Alfa Separátor, orientující se na výrobu hospodářských a mlékárenských strojů. Během 2. světové války se podnik změnil na zbrojovku, ve které byly vyráběny granáty z litiny. Po válce došlo k reorganizaci a podnik se stává součástí MEZ Postřelmov a jeho výroba se zaměřuje na díly pro doly v nevýbušném provedení. Od roku 1968 byla výroba rozdělena na dva samostatné provozy, a to provoz slévárenský a provoz výroby rozvaděčů. V roce 1970 došlo k přestěhování slévárny na současnou lokalitu a jejího odkupu společností STS Šumperk. Výroba se zaměřila na zemědělské produkty, jako byly např. stájové rošty ze slitiny, díly pro STS (strojní a traktorová stanice) po celé republice. V roce 2013 došlo k odloučení od STS Šumperk a slévárna je od té doby vlastněna českým soukromým kapitálem. Současně došlo ke změně názvu na nynější Slévárna Zábřeh s.r.o.

Zabýváme se výrobou odlitků z šedé litiny o hmotnosti od cca 0,1 kg do cca 350 kg. Roční kapacita výroby je 900 tun. V současné době slévárna vyrábí odlitky především pro zemědělský, elektrotechnický, stavební a strojírenský průmysl. Zároveň však má naše slévárna dlouholetou tradici ve výrobě umělecko-funkční litiny (lavičky, sloupy, stojany na kola, poklopy kanálů atd., viz. nabídka Mobiliáře).

Nabízíme dodávky odlitků v kusových nebo malosériových množstvích v tolerancích podle ČSN EN ISO 8062-3, DCTG 9-10 pro strojní formování a DCTG 11-13 pro ruční formování, případně podle další dohody se zákazníkem. V současné době se pohybuje podíl exportu do zahraničí kolem 35% zejména do Itálie, Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Slovenska či Slovinska. Zakládáme si na vstřícném přístupu k zákazníkovi a rychlém operativním řešení požadavků našich zákazníků.